Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostrowie Wielkopolskim


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostrowie Wielkopolskim to związek religijny o charakterze ewangelicko-augsburskim, znajdujący się w sercu Ostrowa Wielkopolskiego. Jest częścią diecezji pomorsko-wielkopolskiej, co podkreśla jej znaczenie w regionie.

Kościół parafialny z siedzibą przy ulicy Kaliskiej, stanowi miejsce, gdzie odbywają się regularne nabożeństwa oraz różnorodne wydarzenia społeczne i kulturalne dla lokalnej społeczności.

Historia

Historia protestantyzmu w Ostrowie Wielkopolskim zaczyna się w pierwszej połowie XVIII wieku, kiedy to Franciszek Bieliński sprowadził grupę niemieckich rzemieślników z Głogowa. Ci osadnicy, którymi byli z reguły ewangelicy, przybyli do miasta, w którym protestanci wśród Polaków stanowili nieliczną społeczność. Początkowo w Ostrowie funkcjonował jedynie cmentarz – kościoła ani duchownego nie było. Mieszkańcy zmuszeni byli podróżować na Śląsk lub do sąsiednich Zdun, aby uczestniczyć w nabożeństwach.

W 1768 roku, dzięki wprowadzeniu swobód religijnych przez Stanisława Augusta, udało się oficjalnie utworzyć parafię. Pierwsze nabożeństwo odbyło się jednak dopiero w 1775 roku. W 1778 roku oddano do użytku kościół, co oznaczało istotny krok w rozwoju wspólnoty. W ciągu XIX wieku powstało kilka nowych budynków oraz cmentarzy, z najnowszym w roku 1911. W czasach budowy świątyni, protestanci stanowili aż 50% ludności Ostrowa, stąd nazywano go 'Niemieckim’. W początkach XX wieku ewangelicy stanowili 30% mieszkańców, obecnie w mieście oraz okolicy mieszka jedynie kilkanaście rodzin.

Wśród najbardziej znanych duchownych związanych z ostrowską parafią ewangelicką byli m.in. Berthold Harhausen, Arthur Rhode oraz Theodor Wotschke. W latach 70. XX wieku administratorem parafii ewangelickiej św. Trójcy był Paweł Anweiler, który później został biskupem cieszyńskim.


Oceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostrowie Wielkopolskim

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:16