Dawid Lande, urodzony 17 lutego 1786 roku w Ostrowie Wielkopolskim, był znaczącą postacią w branży przemysłowej w XIX wieku. Zmarł 15 sierpnia 1858 roku w Kaliszu, gdzie spędził znaczną część swojego życia zawodowego jako kupiec, a także właściciel fabryki przędzy, która stała się jedną z największych w regionie kalisko-mazowieckim.
W 1810 roku Lande osiedlił się w Kaliszu, gdzie w 1822 roku założył fabrykę sukna. Jego działalność obejmowała hurtowy handel przędzą bawełnianą; był nie tylko odbiorcą, ale również dystrybutorem tkanin, półfabrykatów i gotowych produktów przędzalniczych. Dalszy rozwój interesów zaowocował otwarciem kolejnych składów przędzy w Pabianicach oraz Zduńskiej Woli.
W 1835 roku Lande zdobył pozwolenie na sprzedaż kupieckich towarów korzennych, a także przędzy bawełnianej importowanej oraz farb w Łodzi. Utrzymywał skład, który znajdował się przy ul. Piotrkowskiej 180, gdzie współpracował z Ludwikiem Mamrothem. W 1846 roku, na rogu ulic Wólczańskiej oraz Kątnej (obecnie Wróblewskiego), zrealizował budowę przędzalni, wyposażonej w nowoczesne maszyny i urządzenia.
To właśnie jego przedsiębiorstwo stało się drugim co do wielkości producentem przędzy bawełnianej w Łodzi, zaraz po firmie Ludwika Geyera, co podkreśla rolę Lande w rozwoju przemysłu włókienniczego w regionie.
Przypisy
- Dawna fabryka „Tivoli” przy ulicy Wólczańskiej. baedekerlodz.blogspot.com, 10.07.2018 r. [dostęp 22.09.2018 r.]
- a b c Lande Dawid. Wirtualny Sztetl. [dostęp 22.09.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Jerzy Klaman | Artur Nowacki | Henryk Muszczyński | Jan Maciaszek | Paweł MarchewkaOceń: Dawid Lande (kupiec)