Krzysztof Gabryś


Krzysztof Gabryś, urodzony 17 maja 1934 roku w Ostrowie Wielkopolskim, jest znany jako wybitny polski lekarz internista oraz hematolog. Jego kariera medyczna i akademicka była niezwykle wpływowa, co potwierdza tytuł profesora, który zdobył dzięki ciężkiej pracy i oddaniu swojej profesji.

Zmarł 18 sierpnia 2004 roku we Wrocławiu, pozostawiając po sobie znaczący dorobek w dziedzinie medycyny oraz w sercach swoich uczniów i współpracowników.

Życiorys

Krzysztof Gabryś urodził się 17 maja 1934 roku w Ostrowie Wielkopolskim, w rodzinie, gdzie jego ojciec zarabiał jako kolejarz. W 1954 roku z powodzeniem zdał maturę, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, które zakończył w 1961 roku, uzyskując dyplom lekarza. Już od trzeciego roku nauki był związany z Zakładem Anatomii Opisowej, co było początkiem jego kariery akademickiej.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako asystent, a później awansował na adiunkta w III Klinice Chorób Wewnętrznych. W 1965 roku z sukcesem ukończył specjalizację I stopnia z chorób wewnętrznych. Pomimo intensywnej pracy akademickiej, od 1970 roku również zaangażował się w Miejskie Zakłady Kąpielowe we Wrocławiu, gdzie pracował do 1970 roku. W 1968 roku uzyskał II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych oraz obronił pracę doktorską.

Od 1970 roku pełnił funkcję adiunkta w Klinice Hematologii Instytutu Chorób Wewnętrznych. W 1979 roku uzyskał specjalizację z hematologii, a dwa lata później habilitował się. W marcu 1980 roku otrzymał awans na docenta, a w 1989 roku został profesorem nadzwyczajnym. W 1990 roku podjął pracę w Klinice Hematologii i Chorób Rozrostowych Akademii Medycznej we Wrocławiu. W okresie od 1981 do 1984 roku był również prodziekanem Wydziału Lekarskiego ds. Studentów III–VI roku. W 1997 roku zasłużył się, uzyskując tytuł profesora zwyczajnego.

W swojej karierze Gabryś koncentrował się na badaniach związanych z aktywnością fosfatazy zasadowej granulocytów w kontekście różnorodnych chorób wewnętrznych oraz nowotworowych, jak również na analizie niejednorodności niektórych enzymów surowicy i krwinek białych. Był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Internistów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Hematologii i Transplantologii. Jego dorobek obejmuje 162 artykuły. Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrną Odznakę Academia Medica Vratislaviensis.

W życiu prywatnym był żonaty z Wandą, filologiem polskim, która pracowała jako korektorka w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Para doczekała się córki oraz dwóch synów. Krzysztof Gabryś zmarł 18 sierpnia 2004 roku we Wrocławiu, a jego prochy spoczywają na cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu.

Przypisy

  1. a b c d e Admin, Krzysztof Gabryś [online], wlkp24.info [dostęp 13.11.2021 r.]
  2. a b c d Gabryś Krzysztof (1934–2004) [online], 03.10.2018 r.
  3. a b c AdamA. Barg AdamA., MirelaM. Kaczmarz MirelaM., AleksandraA. Raczkowska AleksandraA., Przewodnik po cmentarzach – II wydanie, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego, 2021, s. 24 [dostęp 01.11.2021 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Stanisław Kryzan | Jan Żniniewicz | Bernhard Rawitz | Stanisław Jerzykowski | Adam Karwowski

Oceń: Krzysztof Gabryś

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:10