Marian Finke


Marian Finke, znany również pod pseudonimem Zięba, urodził się 29 listopada 1906 roku w Ostrowie Wielkopolskim i zmarł 8 lipca 1986 roku w Poznaniu. Był to znaczący profesor, duchowny katolicki, teolog oraz pedagog, który posiadał bogate doświadczenie zarówno w teorii, jak i praktyce katechezy. W latach 1957-1971 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Szkolnej Konferencji Episkopatu Polski.

Marian Finke maturę zdał w 1925 roku w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1930 roku z rąk prymasa Augusta Hlonda, co znacznie wpłynęło na jego dalsze życie i karierę naukową. Kształcił się na renomowanych uczelniach, studiując w Poznaniu, Wiedniu oraz Louvain, gdzie zgłębiał tajniki teologii.

W 1938 roku uzyskał doktorat z teologii, a w 1975 habilitację w Instytucie Teologicznym w Krakowie. W tym samym roku, ze względu na swoje osiągnięcia naukowe i pedagogiczne, otrzymał tytuł profesorski. Był uznawanym teoretykiem oraz praktykiem katechezy, co sprawiło, że jego wiedza była nieoceniona w polskim szkolnictwie katolickim.

W ciągu swojej kariery pedagogicznej pracował w kilku instytucjach, w tym jako prefekt w Gimnazjum Męskim w Rogoźnie, w Gimnazjum św. Stanisława Kostki w Kościanie, oraz w Gimnazjum św. Jana Kantego w Poznaniu. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, objął stanowisko referenta działu szkolnego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Oprócz tego, był wykładowcą w Arcybiskupim Seminarium Duchownym oraz w Seminarium Chrystusowym w Poznaniu.

W latach 1957–1986 Marian Finke redagował pismo Katecheta, gdzie jego artykuły i teksty miały istotny wpływ na rozwój katechezy w Polsce. Po zakończeniu swojego życia, został pochowany na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu, gdzie spoczywa w kwaterze 40, w polu 1.

Przypisy

  1. Wydarzenia w Poznaniu w roku 1986. Część trzecia i czwarta, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1/1988, s.128, ISSN 0137-3552

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Paweł Malecha (ksiądz) | Edmund Dalbor | Marian Fąka

Oceń: Marian Finke

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:25