Lech Kozaczko


Lech Władysław Kozaczko to postać, która zapisała się w historii Polski jako wybitny inżynier leśnictwa. Urodził się 21 czerwca 1934 roku w Ostrowie Wielkopolskim, skąd później wyruszył na szlak kariery związanej z zarządzaniem zasobami leśnymi.

Aż do 3 lipca 2002 roku, kiedy to odszedł, był aktywnym uczestnikiem życia publicznego, zasłużył się również jako poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys

Lech Kozaczko to postać, która swoje życie zawodowe związała z leśnictwem. Ukończył w 1958 roku studia na Wydziale Leśnictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu, a zaraz po tym rozpoczął pracę jako inżynier leśnik.

W tym samym roku związał się z Lasami Państwowymi, gdzie pełnił rolę inspektora obwodowego oraz starszego specjalisty w Wydziale Hodowli Lasu, działającym w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Pile. W latach 90., w wyniku przekształceń w strukturach LP, objął stanowisko naczelnika Wydziału Zagospodarowania Lasu.

Kozaczko był również aktywnym politykiem, w latach 1966–1981 przynależał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jednak w wrześniu 1980 roku przyłączył się do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, gdzie aktywnie uczestniczył w działaniach zakładowych.

W latach 1987–1989 aspirował na czołówkę lokalnych ruchów społecznych, będąc inicjatorem protestów przeciwko lotnisku wojskowemu w Pile oraz budowie elektrowni atomowej w Klempiczu. Jego działalność w obszarze ochrony środowiska została doceniona; w 1987 roku został członkiem zarządu Wielkopolskiego Seminarium Ekologicznego w Poznaniu oraz współzałożycielem i prezesem koła Polskiego Klubu Ekologicznego w Pile.

W 1989 roku Kozaczko został posłem na Sejm X kadencji, reprezentując okręg pilski jako przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego. W parlamencie był częścią Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i wchodził w skład Koła Chrześcijańskich Demokratów. Zasiadał również w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Komisji Spraw Zagranicznych, a jego polityczna kariera obejmowała także działalność w Partii Chrześcijańskich Demokratów.

Lech Kozaczko odszedł z tego świata, spoczywając na cmentarzu komunalnym w Pile, pozostawiając po sobie bogaty życiorys pełen zaangażowania w sprawy ekologiczne i społeczne.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna. cmentarz.pila.pl.

Oceń: Lech Kozaczko

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:10