Witold Jankowski


Witold Jankowski, urodzony 9 lipca 1919 roku w Ostrowie Wielkopolskim, to postać, która na trwałe wpisała się w polską historię jako prawnik, publicysta oraz aktywny działacz katolicki. Jego dziedzictwo nie ogranicza się jedynie do jego aktywności zawodowej, ale także do roli, jaką odegrał w polskim życiu politycznym.

Jankowski zasłynął jako poseł na Sejm PRL w czterech kolejnych kadencjach, pełniąc swoją funkcję w latach 1969–1985. Jego zaangażowanie w politykę sprawiło, że stał się istotnym głosem katolickiego społeczeństwa w czasach PRL-u.

Warto również wspomnieć o jego działalności w mediach, w której to od 1955 do 1972 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego "Słowa Powszechnego", ważnego pisma katolickiego w Polsce, które miało znaczący wpływ na kształtowanie opinii publicznej oraz debaty społecznej w ówczesnych czasach.

Życiorys

W okresie II wojny światowej Witold Jankowski aktywnie uczestniczył w działalności prasy konspiracyjnej, przyjmując pseudonim „Siwek”. Jako redaktor mógł wpływać na treści publikowane w prasie podziemnej w lubelskim okręgu Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, rozpoczął pracę w Wojewódzkim Urzędzie Informacji i Propagandy z siedzibą w Bydgoszczy. Ukończył studia prawnicze, które rozpoczął jeszcze przed wybuchem wojny, na Uniwersytecie Poznańskim w 1946 roku. Następnie, w latach 1946-1950 współpracował z wydawanym w Bydgoszczy „Ilustrowanym Kurierem Polskim”. W lipcu 1950 roku dołączył do redakcji „Słowa Powszechnego”, a w 1955 roku objął funkcję redaktora naczelnego tego dziennika. W 1969 roku został posłem na Sejm PRL, pełniąc tę zaszczytną funkcję aż do 1985 roku. W styczniu 1972 roku zrezygnował z prowadzenia redakcji „Słowa Powszechnego” i nawiązał współpracę jako dyrektor Instytutu Wydawniczego PAX, gdzie pracował do 1976 roku. W tym okresie aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w którym zasiadał w naczelnych władzach.

Działalność sejmowa

W 1969 roku Witold Jankowski uzyskał mandat posła na Sejm, reprezentując Stowarzyszenie PAX w okręgu Nysa. W swoim czasie pracy w parlamencie, był członkiem Komisji Kultury i Sztuki, a także Komisji Pracy i Spraw Socjalnych. W 1972 roku jego mandat został przedłużony (w okręgu Wadowice), gdzie także aktywnie działał w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Sztuki. Zaliczany do Sejmu VII kadencji w 1976 roku jako reprezentant województwa olsztyńskiego, kontynuował pracę w dotychczasowych Komisjach, poszerzając swój zakres działalności o Komisję Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

W 1980 roku uzyskał reelekcję z okręgu Kielce, wówczas był już członkiem wielu Komisji, w tym Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Kultury i Sztuki (później przekształconej w Komisję Kultury), a także Spraw Zagranicznych oraz Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Brał udział w pracach nad ustawami, które miały na celu rozpatrzenie projektów dotyczących Rad Narodowych oraz Samorządu Terytorialnego, jak również dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Odznaczenia

Witold Jankowski, znany z licznych osiągnięć, był zasłużonym człowiekiem, wyróżniającym się w wielu dziedzinach. Jego wkład w rozwój kraju został doceniony poprzez przyznanie szeregu odznaczeń, które świadczą o jego oddaniu i pracy na rzecz Polski.

  • Order Sztandaru Pracy I klasy,
  • Order Sztandaru Pracy II klasy (1976),
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1969),
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1964),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1961),
  • Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego,
  • Order Sztandaru Pracy I klasy (Niemcy Wschodnie),
  • Order Cyryla i Metodego III klasy (Bułgaria, 1971).

Te odznaczenia są odpowiednim świadectwem jego zaangażowania oraz znaczenia jakie miał w kształtowaniu losów Polski.

Przypisy

  1. Odznaczenia państwowe dla dziennikarzy, „Echo Dnia”, 03.06.1976 r. [dostęp 21.07.2021 r.]

Oceń: Witold Jankowski

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:8