Hieronim Kupczyk, urodzony 16 września 1959 roku w Ostrowie Wielkopolskim, to postać, która zyskała znaczenie w historii Wojska Polskiego. Jego życie zakończyło się tragicznie 6 listopada 2003 roku w Iraku, co uczyniło go symbolem poświęcenia i męstwa.
W służbie wojskowej piastował rangę majora, jednak po jego śmierci zaliczono mu awans na stopień podpułkownika, co podkreśla znaczenie jego zdobyczy oraz oddania w służbie dla kraju.
Życiorys
Hieronim Kupczyk, w latach 1978–1982, podejmował studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Ukończenie tych studiów zaowocowało służbą w 12 Dywizji Zmechanizowanej, gdzie piastował kolejno stanowiska dowódcy plutonu, kompanii oraz batalionu czołgów. Na ostatnim etapie kariery pełnił funkcję pełnomocnika dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej ds. ochrony informacji niejawnych.
W kwietniu 2003 roku, wyjechał z 12 Dywizją Zmechanizowaną, biorąc udział w I zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Niestety, 6 listopada 2003 roku, niezwykle tragiczne wydarzenie miało miejsce, gdyż stał się on pierwszym Polakiem, który został śmiertelnie postrzelony w trakcie powrotu z ceremonii inauguracji nowo przyjętych żołnierzy irackich Korpusu Obrony Cywilnej. Jego konwój został zaskoczony atakiem, w odległości około 30 km od bazy Dogwood, przez nieznanych sprawców.
Po szybkim przetransportowaniu do szpitala i podjęciu licznych prób reanimacji, niestety zmarł. Pozostawił po sobie żonę oraz córkę. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 8 B). Pośmiertnie, jego zasługi zostały docenione poprzez awans do stopnia podpułkownika. Dla upamiętnienia jego ofiary i służby, jedną z ulic w Szczecinie nazwano jego imieniem, w dzielnicy Głębokie.
Ordery i odznaczenia
Hieronim Kupczyk był nie tylko osobą niezwykle utalentowaną, ale również odznaczoną wieloma honorami, które świadczą o jego zasługach. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz nagród, które otrzymał:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (10 listopada 2003, pośmiertnie),
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Medal „Milito Pro Christo” (9 stycznia 2005, pośmiertnie).
Przypisy
- Uroczystość wręczenia dyplomów Benemerenti i medali Milito pro Christo – wp.mil.pl, 10.01.2005 r.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10.11.2003 r. o nadaniu orderu M.P. z 2004 r. nr 13, poz. 214
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Henryk Tacik | Marian Jankiewicz | Zbigniew Janoś | Władysław Kamiński (pilot) | Władysław Ryszkiewicz | Eugeniusz Adamczak | Stanisław Augustyniak | Władysław Stendera | Jan Kamiński (1912–1944)Oceń: Hieronim Kupczyk