Stanisław Augustyniak


Stanisław Augustyniak, znany również pod pseudonimem Bocian, urodził się 4 października 1921 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Był to niezwykły człowiek, który przez całe swoje życie angażował się w działania społeczne oraz harcerskie.

Augustyniak odznaczał się osobistą odwagą oraz determinacją, szczególnie w okresie II wojny światowej, kiedy to stał się członkiem ruchu oporu. Jego wkład w te działania był nieoceniony i świadczył o głębokim patriotyzmie oraz chęci niesienia pomocy w trudnych czasach.

Zawodowo był kolejarzem, co również miało wpływ na jego życie i zainteresowania, łącząc w sobie pasję do pracy oraz zaangażowanie w szeroko pojęte sprawy społeczne. Stanisław Augustyniak pozostanie w pamięci jako osoba, która z oddaniem służyła swoją społecznością.

Jego życie, pełne wyzwań i poświęceń, zakończyło się 11 lutego 2018 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii.

Życiorys

Stanisław Augustyniak był osobą o bogatej historii, która rozpoczęła się w listopadzie 1935 roku, kiedy to dołączył do Związku Harcerstwa Polskiego. Był aktywnym członkiem 3 Drużyny Skautów im. Zawiszy Czarnego. Jego postawa i zaangażowanie ujawniły się podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, gdzie pełnił rolę łącznika w Harcerskim Pogotowiu Wojennym.

Po zakończeniu działań wojennych, z konieczności musiał udać się na teren Generalnej Guberni. Tam, w 1942 roku, wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a później do Armii Krajowej. W sierpniu 1944 roku, obawiając się represji ze strony Armii Czerwonej, dołączył do 2 Armii Wojska Polskiego, służąc w 5 samodzielnym batalionie samochodowo-transportowym.

Po wojnie, w lutym 1945 roku, Stanisław wraz z matką i siostrami wrócił do Ostrowa Wielkopolskiego. Tam podjął pracę na kolei, gdzie spędził wiele lat, aż do przejścia na emeryturę w listopadzie 1981 roku.

W wrześniu 1946 roku wznowił swoją aktywność w harcerstwie, włączając się w działalność 1 Drużyny Skautów im. Tadeusza Kościuszki, pełniąc funkcje sekretarza oraz kronikarza. Po 1956 roku kontynuował pracę w strukturach ostrowskiego hufca ZHP, a od 1973 roku był także członkiem Komisji Historycznej Hufca. Jego zaangażowanie zaowocowało w 1994 roku, kiedy otrzymał stopień instruktora, a w 2014 roku awansował do rangi podharcmistrza.

Odznaczenia

Stanisław Augustyniak, ze względu na swoją niezwykłą aktywność w okresie II wojny światowej, otrzymał w 1948 roku prestiżowe odznaczenie – Medal Wojska Polskiego. Jednak ceremonia wręczenia tego odznaczenia odbyła się dopiero w 1988 roku. W tym samym czasie przyznano mu również Krzyż Armii Krajowej, nadany przez władze na uchodźstwie.

W jego bogatym dorobku odznaczeń znalazł się także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz medal „Pro Memoria”. Jego zaangażowanie i oddanie zostały docenione również w ruchu harcerskim, gdzie otrzymał Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”.

Dodatkowo, Stanisław Augustyniak był uhonorowany Odznaką „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny” oraz Odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymał również medal „Za zasługi dla miasta Ostrowa Wielkopolskiego”. W świecie harcerskim, wyróżniono go tytułem Seniora ZHP oraz „Kapeluszem Skautowym”, stanowiącym honorowe wyróżnienie hufca Ostrów Wielkopolski.

Stanisław Augustyniak spoczywa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Przypisy

  1. Pozostał wierny przyrzeczeniu – wspomnienie o Stanisławie Augustyniaku | Gazeta Ostrowska [online], gazetaostrowska.pl [dostęp 25.02.2018 r.]
  2. Z ŻAŁOBNEJ KARTY | SITK RP Oddział w Ostrowie Wlkp. [online], sitk.ostrowwlkp.pl [dostęp 25.02.2018 r.]

Oceń: Stanisław Augustyniak

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:23