Andrzej Marsz


Andrzej Antoni Marsz to wybitna postać w obszarze nauk przyrodniczych, urodzona 30 sierpnia 1940 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Jest profesorem zwyczajnym, posiadającym stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk geograficznych.

W ciągu swojej kariery naukowej był długoletnim wykładowcą Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie jego prace dydaktyczne i badawcze przyczyniły się do rozwoju tej instytucji oraz jego dziedziny.

Życiorys

W 1957 roku Andrzej Marsz rozpoczął swoją karierę zawodową jako chłopiec okrętowy na Darze Pomorza. Już w 1958 podjął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zgłębiał wiedzę z zakresu geografii. Po zakończeniu edukacji, w styczniu 1963 roku, dołączył do zespołu Instytutu Geografii na tej samej uczelni, gdzie pełnił funkcje asystenta, adiunkta, a później docenta. Uczył przedmiotów takich jak meteorologia, klimatologia, kartografia, topografia oraz regionalizacja fizycznogeograficzna. W latach 1973–1975 był odpowiedzialny za wypromowanie 13 magistrów.

Na początku jego zainteresowania naukowe koncentrowały się na dynamice procesów brzegowych i morfologii dna morskiego. Z czasem zwrócił się ku badaniom nad procesami rzeźbotwórczymi w obszarach polodowcowych oraz wyzwaniami związanymi z regionalizacją fizycznogeograficzną.

W okresie 1967–1974 odbywał liczne podróże badawcze do krajów takich jak ZSRR, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia czy Bułgaria, gdzie prowadził badania w regionach Leningradu, Moskwy, Kaukazu oraz na wybrzeżach Morza Azowskiego.

W 1975 roku, na wniosek rektora Wyższej Szkoły Morskiej, Minister Handlu Zagranicznego oraz Gospodarki Morskiej przeniósł Andrzeja Marsza do pracy w Gdyni. Pracując na Wydziale Nawigacyjnym, w Zakładzie (później Katedrze) Meteorologii i Oceanografii, uczył nie tylko meteorologii i oceanografii, ale także geografii transportu morskiego dla studentów Wydziału Administracyjnego.

W latach 1977–1981 pełnił rolę dyrektora Instytutu Eksploatacji Statku, natomiast w latach 1984–1992 był kierownikiem Zakładu Meteorologii i Oceanografii Nautycznej. Po przekształceniu tej jednostki w Katedrę, zarządzał nią od 1992 do 2007 roku. Dodatkowo, w latach 1982–1984 pełnił funkcję prorektora do spraw studenckich.

W 2015 roku, po likwidacji Katedry Meteorologii i Oceanografii, Andrzej Marsz przeszedł do Katedry Geodezji i Oceanografii, gdzie ostatecznie zrezygnował z pracy w Akademii Morskiej.

W latach 1987–1988 był odpowiedzialny za praktyki na statku szkolnym Antoni Garnuszewski, a także często pełnił rolę opiekuna praktyk na innych statkach szkolnych, jak Jan Turlejski, Zenit, Horyzont, Dar Młodzieży oraz Horyzont II. W sumie spędził ponad 4 lata na morzu, uczestnicząc ponadto w czterech Polskich Ekspedycjach Arktycznych.

Jako naukowiec Andrzej Marsz koncentrował się początkowo na badaniach dotyczących wpływu warunków hydrometeorologicznych na transport morski. Z czasem zaczął badan nostowanie zmian klimatycznych w Arktyce i Antarktyce oraz ich potencjalnego wpływu na pogodę, a także na oscylację północnoatlantycką.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Marsz Andrzej, [w:] MałgorzataM. Sokołowska MałgorzataM. (red.), Profesorowie Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, Gdynia: Oficyna Verbi Causa, 2016 r.
  2. Inwentarz Archiwalny IPN. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 26.02.2020 r.]

Oceń: Andrzej Marsz

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:10