Zbigniew Raubo (pianista)


Zbigniew Jerzy Raubo, urodzony 7 lipca 1969 roku w Ostrowie Wlkp., to wybitny polski pianista oraz pedagog. Jego bogata kariera artystyczna oraz zaangażowanie w edukację muzyczną czynią go istotną postacią na polskiej scenie muzycznej.

Życiorys

Edukację muzyczną Zbigniew Raubo rozpoczął w wieku pięciu lat. W Kaliszu udało mu się ukończyć Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia, gdzie jego nauczycielem był prof. Waldemar Andrzejewski. Już jako dziesięciolatek zadebiutował na scenie, występując z orkiestrą. Z wyróżnieniem ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie jego nauczycielem był wybitny pianista, prof. Andrzej Jasiński. Podczas swojej edukacji artysta kilkakrotnie otrzymał stypendia przyznawane przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Na przestrzeni swojej kariery pianistycznej Zbigniew Raubo brał udział w wielu prestiżowych konkursach. W 1991 roku zdobył VI nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Busoniego w Bolzano, a rok później zajął IV miejsce na Konkursie im. F. Liszta w Utrechcie. W 1993 roku natomiast otrzymał nagrodę Second Stage Prize na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds. Warto również zaznaczyć jego uczestnictwo w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina, który odbywa się w Warszawie.

Raubo jest również aktywnym koncertującym pianistą, posiadającym w swoim repertuarze ponad 30 koncertów na fortepian z orkiestrą. Jego występy odbywają się zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowych scenach. Dawał koncerty we wszystkich polskich filharmoniach, a także występował w takich krajach jak Niemcy, Czechy, Słowacja, Rosja, Francja czy Maroko. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami, w tym z Bartłomiejem Niziołem, Kwartetem Camerata oraz Kwartetem Śląskim.

Od 1993 roku artysta związany jest z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie obecnie piastuje stanowisko profesora nadzwyczajnego. Jego uczniowie odnoszą sukcesy na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach pianistycznych, wśród nich znajduje się Wojciech Waleczek, który zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. F. Liszta we Wrocławiu w 2005 roku.

Oprócz działalności koncertowej i pedagogicznej, Zbigniew Raubo angażuje się w prace społeczne. Pełni funkcję wiceprezesa Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, przewodniczy Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w swojej uczelni oraz sprawuje funkcję prezesa Koła Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego, które działa przy Akademii Muzycznej w Katowicach.

W dorobku artysty znajdują się liczne nagrania płytowe, radiowe oraz telewizyjne. Jego płyta „Chopin Recital”, wydana przez wytwórnię DUX, otrzymała nominację do nagrody Fryderyka’96. Dodatkowo, Raubo nagrał płyty prezentujące sonaty Schuberta, a także koncerty dedykowane dzieciom i młodzieży, które wydały japońskie filie dużych wytwórni, takich jak Deutsche Grammophon i RCA.

W 2023 roku artysta został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, co dodatkowo podkreśla jego wkład w rozwój kultury muzycznej w Polsce.

Przypisy

  1. M.P. z 2023 r. poz. 758
  2. Zbigniew Raubo – nota biograficzna. psm.nysa.com.pl. [dostęp 21.10.2021 r.]

Oceń: Zbigniew Raubo (pianista)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:21