Ryszard Naskręcki


Ryszard Naskręcki, urodzony 17 grudnia 1958 roku w Ostrowie Wielkopolskim, jest znanym polskim fizykiem. Pełni funkcję profesora zwyczajnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie realizuje swoje badania oraz kształci studentów.

Jego obszary specjalizacji obejmują fotofizykę oraz spektroskopię optyczną, co pozwala mu na głębsze zrozumienie procesów związanych z optyką. Dodatkowo, Ryszard Naskręcki zajmuje się również fizyką procesu widzenia, co stanowi istotny element jego pracy naukowej i dydaktycznej.

Życiorys

„W latach 1978–1983 Ryszard Naskręcki zdobywał wiedzę z zakresu fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu studiów, w 1992 roku, obronił pracę doktorską zatytułowaną Badanie indukowanego zderzeniami rozpraszania światła w wybranych cieczach molekularnych, której promotorem został prof. Franciszek Kaczmarek.

Doktor habilitowany Ryszard Naskręcki uzyskał swój stopień naukowy w 2001 roku, bazując na rozprawie habilitacyjnej Femtosekundowa spektroskopia absorpcji przejściowej, która oscylowała wokół badań fotofizycznych dotyczących wysoce wzbudzonych cząsteczek wieloatomowych oraz krótkożyjących indywiduów.

W 2003 roku został profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a w 2010 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk fizycznych. Aktualnie pełni rolę profesora w tym samym wydziale oraz kieruje Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii.

Dodatkowo, od 1 września 2020 roku, Ryszard Naskręcki objął funkcję dyrektora Centrum ECOTECH-COMPLEX na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Działalność

W latach 2002-2005 Ryszard Naskręcki był prodziekanem, a od 2005 do 2012 roku piastował stanowisko dziekana Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym samym okresie, 2005–2012, przewodził również Ogólnopolskiemu Forum Dziekanów Wydziałów Fizyki oraz Dyrektorów Instytutów Fizyki.

Od 2008 do 2017 lata pełnił funkcję Przewodniczącego Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optyki Okularowej i Optometrii. Na przestrzeni wielu lat był integralną częścią Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie kierował Zespołem ds. kształcenia, a także aktywnie działał w Polskim Towarzystwie Fizycznym. Jako ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej uczestniczył w pracach Zespołu Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych.

Ryszard Naskręcki brał udział w wielu konferencjach, które miały na celu kształtowanie Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Jest także współautorem programów kształcenia optyków okularowych oraz optometrystów, realizowanych na Wydziale Fizyki UAM. W swojej pracy naukowej napisał wiele opinii i ekspertyz, które były wykorzystywane przez firmy oraz instytucje z branży optycznej, a także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia.

Od 2020 roku przewodniczy Zespołowi oceniającemu ds. umiędzynarodowienia szkół doktorskich (NAWA) oraz jest członkiem Zespołu doradczego ds. finansowania międzynarodowej współpracy naukowej (MNiSW).

W latach 1994-1999 Ryszard Naskręcki odbył trzy długoterminowe staże naukowe w Centrum Badań Nuklearnych w Saclay oraz na Uniwersytecie w Lille (Université Lille – Sciences et Technologies). Był stypendystą rządu francuskiego oraz Commisariat à l’Énergie Atomique. Oprócz tego zrealizował przynajmniej kilkanaście staży naukowych krótkoterminowych oraz średnioterminowych, a także kilkadziesiąt wizyt studyjnych i badawczych w uczelniach oraz instytucjach badawczych w Europie, Azji oraz USA.

Jego działalność naukowa obejmuje dwa główne obszary badań: spektroskopię optyczną oraz ultraszybkie procesy fotofizyczne i reakcje fotochemiczne, a także fotofizykę procesu widzenia. W ciągu swojej kariery opublikował ponad 90 artykułów naukowych, dydaktycznych i metodycznych oraz jest autorem lub współautorem ponad 120 doniesień konferencyjnych. Udało mu się również wypromować ponad 200 magistrów oraz 5 doktorów. Dodatkowo, prowadził liczne wykłady popularnonaukowe.

W latach 2016-2020 Ryszard Naskręcki był prorektorem UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej, a także kierował zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie wniosku UAM w ramach konkursu „Inicjatywa doskonałości- uczelnia badawcza”.

Przypisy

  1. mz, Odznaczenia państwowe, w: Życie Uniwersyteckie, nr 2(257)/2015, UAM Poznań, s. 3, ISSN 1231-8825

Oceń: Ryszard Naskręcki

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:18