Sławomir Rosolski to uznany polski architekt i urbanista, którego wkład w dziedzinę nauk inżynieryjno-technicznych jest nieoceniony. Urodził się 19 lipca 1961 roku w Ostrowie Wielkopolskim, a swoją karierę naukową związał z Politechniką Poznańską, gdzie od lat pełni funkcję profesora w dziedzinie architektury oraz urbanistyki.
W okresie od 2016 do 2024 roku sprawował również funkcję dyrektora Instytutu Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa na Wydziale Architektury tej uczelni. Jego zaangażowanie w rozwój akademicki widoczne jest również w działalności w Senacie Politechniki Poznańskiej, gdzie był aktywnym członkiem w latach 2020–2024.
W obszarze architektury Rosolski jest członkiem wielu znaczących instytucji, które mają wpływ na rozwój urbanistyki w Polsce. Należy do:
- Komisji Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk o/Poznań (PAN),
- Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (WOIARP),
- Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP),
- Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS).
Dodatkowo, Rosolski pełni rolę przewodniczącego Rady Programowej Akademii Jana Lubrańskiego (AJL), co świadczy o jego zaangażowaniu w edukację i promocję architektury w Polsce.
Życiorys
W 1988 roku Sławomir Rosolski zakończył swoją edukację i zdobył tytuł magistra inżyniera architektury na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechnice Poznańskiej. W trakcie swojej kariery naukowej opracował teorię zagadnień odwrotnych w projektowaniu architektonicznym, a następnie w 1998 roku opisał ją w swojej rozprawie doktorskiej, uzyskując tym samym stopień doktora. W kolejnym etapie swojej edukacji, w 2000 roku, ukończył studia podyplomowe, koncentrując się na planowaniu przestrzennym.
W 2011 roku a jego osiągnięcia edukacyjne zaowocowały nadaniem mu stopnia doktora habilitowanego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Już podczas swojej edukacji podjął pracę na Politechnice Poznańskiej, a po ukończeniu studiów kontynuował karierę jako nauczyciel akademicki. W 2015 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym tej uczelni, a w 2018 roku jego tytuł zmieniono na Profesora PP, zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Sławomir Rosolski jest związany z Wydziałem Architektury swojej Alma Mater aż do dziś.
Nieustannie rozwijając swoje kwalifikacje, 29 lutego 2024 roku, na mocy decyzji Prezydenta RP, otrzymał tytuł Profesora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, specjalizując się w architekturze i urbanistyce.
Działalność naukowa
Działalność naukowa profesora Sławomira Rosolskiego stanowi efekt jego głębokich zainteresowań, które obejmują szeroki zakres tematyczny. Znaczną część jego pracy poświęcił on projektowaniu konstrukcji niemal zero-energetycznych oraz budownictwu pasywnemu, a także zagadnieniom związanym z zintegrowanym projektowaniem. W centrum jego uwagi znajdują się kwestie dotyczące ekologicznej efektywności i zrównoważonego rozwoju w budownictwie, wzornictwie, architekturze wnętrz, a także ochronie zabytków i dziedzictwa kulturowego.
Profesor Rosolski jest autorem teorii dotyczącej zagadnień odwrotnych w architekturze, którą zaprezentował w swojej pracy doktorskiej w 1997 roku oraz w monografii „Projektowanie architektoniczne a zagadnienia odwrotne” opublikowanej przez wydawnictwo Exemplum w 2012 roku. Również jego monografia „Budynek niemal zero-energetyczny” odnosi się do działalności na Wydziale Architektury oraz Wydziale Inżynierii Zarządzania na Kampusie Politechniki Poznańskiej „Warta” w Poznaniu.
W swoich pracach, profesor sformułował manifesty na rzecz ochrony i ekspozycji autentyczności zabytków oraz zastosowania nowych technologii w ochronie zabytków. Dodatkowo, zaproponował nową specjalność naukową – architechnologię. Znana jest również jego triada 3E w architekturze, która łączy ekologię, ekonomię i estetykę.
W roku 2017 zapoczątkował wydarzenie ARCHIIDEE, mające na celu stworzenie platformy dyskusyjnej o projektowaniu i architekturze, opierającej się na współczesnych osiągnięciach w nauce, badaniach i wdrożeniach. Ideą tego wydarzenia było definiowanie nowych idei, manifestów oraz teorii projektowania. Ponadto, był współautorem i przewodniczącym Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Odpowiedzialna Urbanizacja” w 2018 roku, poświęconej odpowiedzialnemu podejściu do przestrzeni jako dobra nieodnawialnego, wartościowego dla człowieka i społeczeństwa, a także mającego znaczenie dla stabilności ekonomicznej.
Działalność projektowa
W 1997 roku Sławomir Rosolski zdecydował się na założenie własnej Autorskiej Pracowni Projektowej, która z sukcesem funkcjonuje do dziś. W ciągu swojej kariery zrealizował wiele znaczących projektów oraz adaptacji zabytków, które zyskały uznanie w kraju i za granicą.
Do kluczowych realizacji w dorobku pracowni należą:
- 1994: Zbiornik po gazie – adaptacja zabytku, Ostrów Wielkopolski,
- 1998-1999: Big Star – budynek biurowy i salon firmowy, Kalisz,
- 1999-2000: Bystra 7 – budynek biurowy Skanska, Poznań,
- 1999-2001: Osiedle Parkowe – zespół domów jednorodzinnych, Poznań,
- 2000: „Dom Polski” zaprojektowany na Europejską Wystawę Mieszkalnictwa Bo01, Malmö (Szwecja),
- 2001-2003: Rataje 164 – budynek biurowy, Poznań,
- 2004: Brovaria – adaptacja przestrzeni zabytkowej – hotel i restauracja z browarem, Stary Rynek w Poznaniu,
- 2004: City Park – modernizacja i adaptacja zespołu koszarowego na kompleks apartamentów i powierzchni komercyjnych, Poznań,
- 2009: Osiedle Wiktoriańskie – zespół domów jednorodzinnych, Zalasewo k. Poznania,
- 2012: Warzelnia – zespół zabudowy mieszkaniowej na terenie zabytkowego browaru, Poznań,
- 2018: Wroniecka 23 – rewitalizacja zabytkowej kamienicy, Poznań,
- 2020: Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania – budynek niemal zero-energetyczny w Kampusie Politechniki Poznańskiej, Poznań.
Publikacje
Sławomir Rosolski, uznawany za eksperta w dziedzinie architektury, jest autorem wielu materiałów naukowych, które przyczyniają się do rozwoju tego obszaru. W swojej karierze napisał dwie monografie, które poświęcone są istotnym zagadnieniom związanym z projektowaniem oraz nowoczesnymi rozwiązaniami budowlanymi.
- Rosolski, S. „Projektowanie architektoniczne a zagadnienia odwrotne” (Exemplum 2012),
- Rosolski, S. „Budynek niemal zero-energetyczny. Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania w Kampusie Politechniki Poznańskiej ‘Warta’ w Poznaniu” (Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, 2023).
W jego dorobku znajdują się także cztery rozdziały w różnych monografiach, które są szczególnie cenione w środowisku akademickim:
- Rosolski S.: Sesja naukowa intuicja i architektura. XXX lecie kierunku Architektura i Urbanistyka na Politechnice Poznańskiej. Dom mieszkalny. Architektura i technologia w autorskiej kolekcji domów jednorodzinnych wolno stojących Dom Pod Klucz – Rosolski, Poznań: Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, ISBN 83-7143-225-9, s. 638-646, 2005.
- Rosolski S.: Architektura mieszkaniowa i usługowa w programach nauczania. Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, ISBN 978-83-7775-132-6, s. 101-114, 2012.
- Rosolski S., Budynek niemal zero-energetyczny w aspekcie proekologicznych i prospołecznych uwarunkowań budownictwa zrównoważonego. Monografia pod redakcją Januchta-Szostak A., Banach M., Architektura wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju. Człowiek – Ekologia – Architektura tom 2. ISBN 978-83-7775-438-2, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej. Poznań, 2016.
- Rosolski S., Regeneracja struktury budynku zabytkowego. Monografia pod redakcją Januchta-Szostak A., Banach M., Regeneracja architektury. Człowiek – Ekologia – Architektura tom 4. ISBN 978-83-7775-481-8, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej. Poznań, 2016.
W dorobku Sławomira Rosolskiego znajduje się również wiele artykułów naukowych, ich liczba osiągnęła 23, a niektóre z nich to:
- Rosolski S.: Place Identity in the City and Inverse Problems, Architectural Volumes 1/ 2010, Exemplum, Red. Tomasz Adamski, ISSN 2081-7290, s. 87-95, 2010.
- Rosolski S.: rozdział: Projektowanie domu jako związki pomiędzy architekturą a technologią. ISSN 2658-2619, Zeszyty naukowe Politechniki Poznańskiej, 2011.
- Rosolski S.: Brovaria. Architectural Identity between Ancient Spaces and New Functions. Volumes 2-3. 2011/2012, Wydawnictwo Exeplum, ISSN 2081-7290, s. 223-242, 2011-2012.
- Rosolski S.: City Park – tożsamość miejsca w mieście w aspekcie zagadnień odwrotnych. Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej; ISSN 1507- 6407, s. 19-30, Poznań 2014.
- Rosolski, S. Kamienica przy ul. Wronieckiej 23, Poznań. Renowacje i zabytki nr 4(72), ISSN 1643-2029, s. 182-185, 2019.
- Rosolski S., Komfort klimatyczny a jakość życia, ISSN 2658-2619, Zeszyty Naukowe Politechniki Poznańskiej, 2020.
- Rosolski S., New Technical Solutions in Upgrading Historic Building to Standard of Nearly Zero-energy Building. Example of Tenement House in Poznań. ISSN 1895-3247, Space & Form nr 48, s. 333-352, 2021.
- Rosolski S., Stranz J., Dziedzictwo Lubrańskiego – inspiracje w sztuce, urbanistyce i architekturze, ISSN 2658-2619, Zeszyty Naukowe Politechniki Poznańskiej nr 8, s. 15-30, 2022.
Nagrody
Sławomir Rosolski to wybitny architekt, który został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Jego twórczość zdobyła uznanie w branży architektonicznej, a lista nagród, które otrzymał, jest naprawdę imponująca. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- ZŁOTY OŁÓWEK – I nagroda w prestiżowym konkursie o „Złoty Pion, Złoty Trzos, Złoty Ołówek” za najładniejszą budowlę na terenie Wielkopolski, przyznana w 1996 roku za obiekt biurowo-magazynowy dla firmy Big Star Limited Sp. z o.o. w Kaliszu,
- ZŁOTY OŁÓWEK – kolejna I nagroda w 1997 roku w tym samym konkursie, tym razem za innowacyjną adaptację XIX-wiecznego zbiornika gazu w Ostrowie Wielkopolskim, który przekształcono w Centrum Obsługi Klienta Energetyki Kaliskiej oraz filię Banku Handlowego w Warszawie,
- Medal pamiątkowy „Naturea Tutela Res Necessaria Hominum Pro Regionalibus Et Urbanis Studiis” – przyznany w 2007 roku przez Polską Akademię Nauk za działalność na rzecz ochrony przyrody w Europie i zachowania małych zabytkowych miast,
- NAGRODA „JANA BAPTYSTY QUADRO” – przyznana w 2009 roku przez Prezydenta Poznania za najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski w 2008 roku, która dotyczyła projektu osiedla mieszkaniowo-usługowego znanego jako „City Park”,
- NAGRODA II STOPNIA w konkursie PZITB Budowa Roku 2007 w kategorii Obiekty rewitalizowane i modernizowane – wyróżnienie za projekt kompleksu apartamentów z pasażami handlowo-usługowymi CITY PARK w Poznaniu,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej – przyznany za zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2013 roku,
- PASCAL 2021 – nagroda wspólnie z firmą LUPIO za innowacyjne rozwiązania aktywnych stropów grzewczo-chłodzących,
- PASCAL 2022 – nagroda przyznana prof. Rosolskiemu i prof. Edwardowi Szczechowiakowi za projekt wentylacji budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej,
- WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE O NAGRODĘ MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII – za twórcze osiągnięcia w architekturze związane z „Kamienicą niemal zero-energetyczną Wroniecka 23 w Poznaniu”,
- DIVINIS ET HUMANIS – przyznane przez Fundację Akademia Jana Lubrańskiego za osiągnięcia w obszarze kultury, sztuki, nauki i nowych technologii w 2022 roku,
- STATUETKA IM. ROGERA SŁAWSKIEGO ZA ROK 2022 – kategoria Wielkopolski Człowiek Roku w Budownictwie przyznana przez Wielkopolską Izbę Budownictwa,
- NAGRODA MINISTRA EDUKACJI I NAUKI – nagroda zespołowa za działalność wdrożeniową, przyznana w lutym 2023 roku dla dr hab. inż. arch. Sławomira Rosolskiego oraz prof. dr hab. inż. Edwarda Szczechowiaka,
- ZŁOTY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ – wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie decyzji z dnia 7 października 2023 roku.
Każda z tych nagród stanowi dowód na zaangażowanie Sławomira Rosolskiego w rozwój architektury oraz ochronę dziedzictwa kulturowego. Jego prace i osiągnięcia są inspiracją dla wielu młodych architektów oraz profesjonalistów w branży budowlanej.
Przypisy
- Komisja Urbanistyki, Planowania Przestrzennego i Architektury w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 18.10.2024 r.]
- Członkowie Izby – WPOIA RP [online] [dostęp 18.10.2024 r.]
- Historia fundacji [online], Akademia Lubrańskiego [dostęp 18.10.2024 r.]
- a b CV – Sławomir Rosolski dr inż. arch.. rosolski.pl. [dostęp 19.07.2013 r.]
- a b Biogram pracownika: Sławomir Rosolski. architektura.put.poznan.pl. [dostęp 19.07.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ryszard Naskręcki | Barbara Mielcarzewicz | Jan Sołtysiak | Lucyna Bakiera | Tadeusz Maciejewski (prawnik) | Marian Grzęda | Aleksandra Cichoń | Władysław Markiewicz | Andrzej Zbierski | Andrzej Niesiołowski | Ziemowit Olszanowski | Zdzisław Latajka | Jarosław Płuciennik | Zbigniew Raubo (pianista) | Antoni Drygas | Andrzej Marsz | Przemysław Hauser (historyk) | Anna Izabela Brzezińska | Maciej Wiesner | Piotr ŚliwińskiOceń: Sławomir Rosolski