Kazimierz Oppeln-Bronikowski


Kazimierz Bronikowski, znany herbu własnego, urodził się 1 kwietnia 1861 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł 27 listopada 1909 roku we Lwowie. Był on wybitnym polonistą, germanistą, pedagogiem i tłumaczem. Był synem Antoniego, profesora Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie oraz Albertyny ze Święcickich, a także o 18 lat młodszym bratem dziennikarza poznańskiego Stanisława Bronikowskiego.

Kazimierz uzyskał maturę w swojej ojcowskiej szkole w Ostrowie, a następnie rozpoczął studia filozoficzne, pedagogiczne oraz filologiczne, które odbywał na uniwersytetach we Wrocławiu, Lipsku oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas nauki we Wrocławiu (w latach 1879–1885) był aktywnym członkiem polskiego Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. W 1885 roku obronił magisterium, po czym osiedlił się w Krakowie.

W 1887 roku uzyskał obywatelstwo austriackie i rozpoczął pracę jako nauczyciel w III gimnazjum krakowskim. Cieszył się ogromnym uznaniem wśród uczniów, co czyniło go znakomitym pedagogiem. W 1892 roku zdał egzamin nauczycielski z języków polskiego i niemieckiego, przenosząc się do Lwowa, gdzie objął stanowisko profesora w Wyższej Szkole Przemysłowej. Równocześnie uczył języka niemieckiego w różnych lwowskich gimnazjach, gdzie pracował aż do końca swojego życia.

Bronikowski był również aktywny na polu naukowym, pisząc prace jako polonista, który badał twórczość Jana Kochanowskiego, oraz jako germanista, znanego z przekładu dzieła Lessinga "Laokoon". Interesował się dydaktyką nauczania języków nowożytnych i napisał kilka podręczników stylistycznych dla szkół zawodowych, gdzie uznawany był za pioniera w polskiej stylistyce związanej z zawodami przemysłowymi. Jego teksty i recenzje publikowane były w periodykach funkcjonujących we wszystkich trzech zaborach.


Oceń: Kazimierz Oppeln-Bronikowski

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:14