Kazimierz Grześkowiak


Kazimierz Grześkowiak był wyjątkową osobowością w polskim świecie kultury. Urodził się 4 marca 1941 roku w Ostrowie Wielkopolskim, a swoje życie zakończył 12 stycznia 1999 roku w Lublinie.

Był nie tylko pisarzem, ale także piosenkarzem, artystą estradowym, kompozytorem oraz autorem tekstów piosenek. Grześkowiak zyskał uznanie jako satyryk, łącząc w swojej twórczości elementy humoru i refleksji nad rzeczywistością.

Warto zaznaczyć, że jego wykształcenie sięgało do formalnych studiów z zakresu filozofii, co nadawało głębi jego twórczości i otwierało nowe perspektywy w interpretacji sztuki.

Życiorys

Urodzony i wychowany w Ostrowie Wielkopolskim, Kazimierz Grześkowiak ukończył III Liceum Ogólnokształcące. Kontynuował naukę na kierunku orientalistyka na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Seminarium Duchownym w Poznaniu. W ramach dalszego kształcenia zdobył stopień w zakresie filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Debiutował na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1967. Już rok później, w 1968, zyskał popularność zdobywając Grand Prix VI KFPP, będącym nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki za swoją piosenkę Odmieniec, która została skomponowana przez Katarzynę Gärtner. W 1970 roku został uhonorowany Nagrodą Telewizji Polskiej za utwór To je moje. Współpracował również z Gärtner w projekcie Msza beatowa.

Od 1969 roku włączył się w działalność Silnej Grupy pod Wezwaniem, z którą miał zaszczyt wystąpić przy otwarciu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku w Niemczech. Jego twórczość obejmowała wiele ikonicznych utworów, w tym Odmieniec, Panny z Cicibora, Chłop żywemu nie przepuści, W południe oraz To je moje. Artysta przyznawał, że jego pasję do śpiewania zainspirował Jędrzej Wowro, świątkarz beskidzki, i z myślą o nim powstała piosenka Salonowy świątek.

Ważnym aspektem kariery Grześkowiaka była jego obecność w filmie Rzeczpospolita babska, do którego skomponował utwór Była wojna. Dodatkowo, napisał i wykonał piosenkę Kawalerskie noce do filmu Milion za Laurę. W 1979 roku doceniony został odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, co tylko podkreśliło jego wkład w polską kulturę muzyczną.

Niestety, jego życie dobiegało końca, gdy zmarł na atak serca. Znajduje się w spoczynku na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, gdzie zostawiono ślad po jego artystycznym dziedzictwie.

Pamięć o artyście

W lubelskiej restauracji Hades można było skosztować golonki à la Grześkowiak, czyli golonki gotowanej w wódce, według stworzonego przez niego przepisu. To tradycyjne danie przyciągało wielu smakoszy.

26 lutego 2000 roku, Lubelska Federacja Bardów zorganizowała koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, w trakcie którego zaprezentowano utwory autorstwa Grześkowiaka. Materiał na tę płytę był wcześniej przygotowywany wspólnie z artystą, jednak z powodu jego przedwczesnej śmierci, nie doszło do planowanej premiery. Ostatecznie koncert został uwieczniony na płycie CD zatytułowanej LFB Kazimierzowi Grześkowiakowi, która ukazała się w 2001 roku nakładem firmy Max Media.

W twórczości Kazika Staszewskiego, znanego wokalisty, można odnaleźć piosenkę Kazimierza Grześkowiaka pod tytułem W południe, która znalazła się zarówno na albumie Las Maquinas de la Muerte, jak i na koncercie Występ. Dodatkowo, w 2008 roku Kazik wydał solowy album, bazujący na utworach Silnej Grupy pod Wezwaniem, pod tytułem Silny Kazik pod wezwaniem.

W Ostrowie Wielkopolskim, w hołdzie temu wyjątkowemu artyście, uhonorowano go nadając jednej z ulic jego imię. Jest to wyraz uznania dla jego twórczości i wpływu, jaki wywarł na kulturę polską.

Przypisy

  1. Menu [on-line], [w:] strona Restauracji Hades w Lublinie [dostęp 25.09.2009 r.]
  2. Kazimierz Grześkowiak. teatrnn.pl.
  3. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 02.07.1979 r.

Oceń: Kazimierz Grześkowiak

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:21