Krzysztof Cander


Krzysztof Cander, urodzony 5 lutego 1936 roku w Ostrowie Wielkopolskim, był znamienitym polskim malarzem. Jego życie zakończyło się 11 sierpnia 2006 roku w Bydgoszczy.

Malarstwo Candra wyróżniało się nie tylko techniką, ale również głęboką emocjonalnością oraz indywidualnym stylem, co sprawiło, że zdobył on uznanie wśród miłośników sztuki.

Życiorys

W 1939 roku Krzysztof Cander wraz z rodziną osiedlił się na Pomorzu, w rodzinnym domu dziadka zlokalizowanym w Wąbrzeźnie. To tam, w czasach okupacji, jego ojciec zaczął udzielać mu pierwszych lekcji z zakresu rysunku, skupiając się głównie na odwzorowywaniu architektury na podstawie obserwacji natury.

W 1947 roku rodzina Canderów przeniosła się do Kalisza, gdzie młody Krzysztof rozpoczął udział w zajęciach Ogniska Kultury Plastycznej. Ponadto, był także ministrantem w kościele pw. św. Mikołaja, co dało mu możliwość bliskiego podziwiania znakomitego dzieła Rubensa „Zdjęcie z krzyża”. Oszałamiający widok tego obrazu zainspirował go do podjęcia decyzji o karierze artystycznej już w wieku dwunastu lat.

W latach 1951-1956, uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie mieszkał w internacie Szkół Artystycznych. W okresie tych studiów spędzał wiele czasu w lokalnym muzeum, co przyczyniło się do ukształtowania jego poglądów artystycznych oraz silnej więzi z tradycją sztuki.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1956 roku, K. Cander rozpoczął studia w pracowni prowadzonej przez prof. Kazimierza Śramkiewicza na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Następnie kontynuował naukę w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. W trakcie studiów prowadził przez rok Galerię w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” i ukończył je w 1963 roku, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

W związku z surowymi przepisami meldunkowymi zmuszony był opuścić Gdańsk. Osiedlił się w Grudziądzu, gdzie po krótkim czasie podjął pracę najpierw w dekoratorni, a później w szkole średniej. Wkrótce zatrudnił się jako asystent w Dziale Sztuki w Muzeum oraz zaczął projektować wnętrza. W 1969 roku, po pierwszej indywidualnej wystawie w Warszawie, rozpoczął współpracę z Galerią Sztuki Współczesnej „DESA”, co umożliwiło mu sprzedaż prac na rynku międzynarodowym. W 1974 roku, dzięki tym sukcesom, mógł w pełni poświęcić się twórczości artystycznej.

W latach 70. artysta odbył szereg podróży artystycznych do miast takich jak Berlin, Drezno, Lipsk, Moskwa, Leningrad, Bukareszt, Transylwania oraz Budapeszt. Od 1965 roku był aktywnym członkiem Zarządu Okręgu ZPAP w Bydgoszczy, a także przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Artystycznej Sekcji Malarstwa Zarządu Głównego w Warszawie. W okresie PRL należał do PZPR.

W 1978 roku osiedlił się na stałe w Bydgoszczy, a od 1981 roku podjął pracę jako wykładowca w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1985 roku zdobył tytuł docenta w macierzystej uczelni w Gdańsku oraz otrzymał zadanie zorganizowania Zakładu Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

W grudniu 1990 roku otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego, a w 1998 roku, z rąk Prezydenta RP, tytuł naukowy profesora. Pracował w toruńskiej uczelni do 2006 roku, a jego twórczość znajduje się w wielu zbiorach muzealnych w kraju oraz w licznych kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Publikacje

Wiele publikacji poświęconych Krzysztofowi Canderowi ukazało się na przestrzeni lat, ukazując jego twórczość oraz wkład w świat kultury. Oto niektóre z nich:

Przypisy

  1. Absolwenci Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu - rocznik 1956. [dostęp 16.01.2021 r.]
  2. Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984.

Oceń: Krzysztof Cander

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:24