Jerzy Kujawski (malarz)


Jerzy Kujawski, urodzony 28 kwietnia 1921 roku w Ostrowie Wielkopolskim, to znaczna postać w świecie sztuki, która na stałe związała swoje życie z Francją. Zmarł 28 czerwca 1998 roku w Paryżu, gdzie spędził znaczną część swojej twórczości artystycznej.

Jego wpływ na malarstwo polskie i francuskie jest nie do przecenienia. Kujawski stworzył wiele dzieł, które uznawane są za klasyki, a jego wrażliwość artystyczna przyciągało uwagę zarówno krytyków, jak i miłośników sztuki.

Życiorys

Jerzy Kujawski, wybitny artysta malarz, ukończyłGimnazjum im. Piłsudskiego w Ostrowie Wlkp. W trakcie II wojny światowej został przymusowo wysiedlony najpierw do Warszawy, a następnie do Krakowa. W Krakowie miał znaczący wpływ na rozwój kultury, zakładając pierwszy podziemny teatr, który później prowadził znany reżyser Tadeusz Kantor. Jego zaangażowanie w powstanie warszawskie również zasługuje na szczególne podkreślenie.

Po tragicznym upadku powstania, artysta emigrował do Francji, osiedlając się w Paryżu, gdzie zdobywał wykształcenie w Akademii Sztuk Pięknych. W 1947 roku zadebiutował na Międzynarodowej Wystawie Surrealistów w Paryżu, co przyczyniło się do jego uznania w świecie sztuki. W swoim dorobku ma także udział w licznych wystawach surrealistycznych, odbywających się nie tylko w Francji, ale także w miastach takich jak Praga, Luksemburg, Berlin, Frankfurt, Bruksela, Mediolan oraz w Krakowie.

W 1957 roku miał miejsce szczególny moment w jego karierze – retrospektywna wystawa w Warszawie, która była świadectwem jego osiągnięć artystycznych. Kolejną ważną wystawę zorganizowano na początku 2006 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a następnie w maju tego samego roku w Warszawie.

W pierwszej części swojej twórczości, od 1945 do 1949 roku, dominował surrealizm. Po 1949 roku w jego malarstwie zauważalne stały się wpływy abstrakcjonizmu oraz malarstwa figuratywnego. Chociaż jego dzieła określa się często jako informel, w Polsce bardziej funkcjonuje termin abstrakcja liryczna lub taszyzm, odnoszący się do sztuki barwnych plam. Jednak w latach 70. XX wieku artysta zrezygnował z wystawiania swoich prac, uzyskując dystans do publiczności i tworząc w zamkniętym gronie znajomych.

Większość jego dzieł znajduje się obecnie w Centrum Pompidou w Paryżu oraz w muzeach sztuki współczesnej w Paryżu, Łodzi i Darmstadt, a także w kolekcjach prywatnych, co czyni Kujawskiego jednym z ciekawszych polskich malarzy współczesnych.

Przypisy

  1. a b Jerzy Kujawski. Malarstwo. "Tylko wyobraźnia mówi o tym, co być może...", „Culture.pl” [dostęp 01.11.2018 r.] (ang.).
  2. a b c (oprac. APi) Abstrakcjonista liryczny Stolica 2006 nr 1 s. 10 [dostęp 01.11.2018 r.]

Oceń: Jerzy Kujawski (malarz)

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:11